Ürün detay paylaş
Sıçrayan Sodyum Deney Seti

Sıçrayan Sodyum Deney Seti (KCS 4824)

0,00
Fiyat : ₺332,20  + KDV
KDV Dahil : ₺392,00
₺46,82 'den başlayan taksitlerle
ÜCRETSİZ KARGO Müşteri Memnun alışveriş kapıda ödeme

Feta Eğitim Araçları Ürünüdür.

Sıçrayan Sodyum Deney Seti 

 Deney Seti İçeriği:

F0195 Destek Çubuğu 750 mm x 1 adet
F0586 Üç Ayak Büyük Boy x 1 adet
F0453 Penset x 1 adet
F0148 Bünzen Kıskacı x 1 adet
F0577 Tüp Maşası x 1 adet
F0176 Deney Tüpü x 10 adet
F1270 Plastik Pipet x 1 kutu
F0275 Koruyucu Deney Gözlüğü x 1 adet
F0529 Sodyum metali parçaları 250 amb.x 1 paket (100 GR )
F0262 Fenolftalein 500 ML AMBALAJ x 1 adet
FSSSS Hegzan x 1 adet  500ML 
F0902 Saf su x 1 adet

Bu deney seti özellikle bilim sınıflarında kullanılmakta olup oldukça dikkat çekici , öğretici ve eğlenceli bir settir. Deneyin amacı alkali metallerin (periyodik cetvel 1A grubu elementleri) su ile tepkimelerini gözlemlemektir. Alkali metaller yüksek aktivitelerinden dolayı doğada serbest halde bulunmazlar. Metalik özelliklerinden dolayı parlak yüzeye sahipken ısı ve elektriği çok iyi iletirler. Alkali metallerin su ile tepkimeleri egzotermik tepkimelerdir. Yani reaksiyon sırasında ısı ve hidrojen gazı açığa çıkar. Reaksiyon sırasında alkali hidroksit ve hidrojen gazı elde edilir.   Deneyin nasıl yapıldığı değerli kullanıcılarımıza yazılı olarak iletilmektedir.

 Deneyin yapılışı;

Destek çubuğu üç ayağa geçirilip sabitlenir. Daha sonra destek çubuğuna bünzen kıskacı sabitlenir. Deney tüpü kıskaca tutturulur. Koruyucu gözlük takılır. Deney tüpüne yarıyı geçmeyecek şekilde bir miktar saf su eklenir. Saf su üzerine 7-8 damla fenolftalein indikatörü ilave edilir. Aynı deney tüpüne 6 ml hegzan ilave edilir. Hegzanda indüklenmiş dipol etkilkeşimi varken su da ise hidrojen bağları vardır. Moleküller arası bu etkileşimden dolayı su ve hegzan birbirine karışmayıp iki faz şeklinde gözlemlenecektir. Yoğunluk farkından dolayı da su alt fazı, hegzan üst fazı oluşturacaktır. Deney tüpüne penset ile küçük bir parça sodyum metali ilave edilir. Yer çekiminin etkisiyle sodyum metali su fazına doğru hareket edecektir. Su ile sodyum reaksiyonundan dolayıegzotermik bir reaksiyon gerçekleşecek ve hidrojen gazı ile ısı açığa çıkacaktır. Oluşan hidrojen gazının etkisiyle sodyum metali hegzan fazına doğru sıçrayacaktır.

2Na + 2H2O → 2NaOH + H2 + ısı

Reaksiyon sırasında oluşan sodyum hidroksit su içerisinde bulunan fenolftalein sayesinde pembe rengi verecektir. Bu deney bize göstermektedir ki; alkali metaller su ile egzotermik reaksiyon vermekte ve reaksiyon sırasında şiddetli hidrojen gazı açığa çıkmaktadır.