Ürün detay paylaş
Volkanik Yanardağ Deney Seti

Volkanik Yanardağ Deney Seti (KCS 4874)

0,00
Fiyat : ₺2.467,80  + KDV
KDV Dahil : ₺2.912,00
₺347,82 'den başlayan taksitlerle
ÜCRETSİZ KARGO Müşteri Memnun alışveriş kapıda ödeme

Feta Eğitim Araçları Ürünüdür.

Volkanik Yanardağ Deney Seti 

Deney Seti İçeriği:

F0023 Amonyum dikromat x 1 adet
FSSSS Satınalma Civa (II) tiyosiyanat x 1 adet (25gr)
F1086 Alüminyum folyo x 1 adet
F0275 Koruyucu Deney Gözlüğü x 1 adet
FSSSS Satınalma Çakmak x 1 adet

Bu deney seti özellikle bilim sınıflarında kullanılmakta olup oldukça dikkat çekici , öğretici ve eğlenceli bir settir. Kullanılan kimyasalların birbirleri ile karışımının ateşlenmesinin ardından ortaya çıkan yanardağ patlaması benzeri lav akımı kullanıcıları ve izleyicileri hayrete düşürmekte ve bilimin keyfili yönlerini gözler önüne sermektedir. Deneyin nasıl yapıldığı değerli kullanıcılarımıza yazılı olarak iletilmektedir.

Deneyin yapılışı;

-İlk önce yaklaşık 50cm boyutlarında alüminyum folya masa üzerine açılır. Folyonun tam ortasına bir miktar Amonyum dikromat dökülür. Üzerine bir miktar Civa (II) tiyosiyanat eklenir. Karışım üzerine tepe oluşturacak şekilde Amonyum dikromat yavaşça dökülür. Koruyucu gözlük takılır. Alev kaynağı ile tepenin ucundan yakma işlemi yapılır ve alev kaynağı kapatılır. Yanma işlemi gerçekleşir. Dikkat edilmesi gereken nokta Civa (II) tiyosiyanat’ın yanması sırasında ortama zehirli gaz çıkışı olduğudur.

Amonyum dikromat bozunduğunda krom (III) oksit, azot gazı, su ve ısı açığa çıkar.

  Yanma tepkimesi sırasında oluşan ürünler yeniden yanmaya maruz kalmaktadır. İlk olarak ısı ile parçalanan Hg(SCN)2 oluşan ürünlerin oksijen ile tepkimesi sürmektedir.

2Hg(SCN)2 → 2HgS + CS2 + C3N4

Bu tepkimede meydana gelen CS2 ve civa-II sülfür bileşiği oksijen ile yanarak aşağıdaki reaksiyonu gerçekleştirir.

CS2 + 3O2 → CO2 + 2SO2

HgS + O2 → Hg + SO2

 

Yüksek sıcaklık ile bileşenlerine ayrışan karbon nitrür parçalanarak azot gazı ve siyanojeni oluşturur. 2C3N4 → 3(CN)2 + N2